Adaptive ski racers from around the globe visited Park City January 3o - February 1 to participate in the 29th Annual Huntsman Cup World Para Alpine Ski Races (WPAS). The Huntsman Cup is hosted by the National Ability Center (NAC) and featured many adaptive athletes, including several who train with the NAC year round, with their sights set on attending the Paralympic games in 2018 or 2022. 

Below you'll find the women and men's standings for the full tournament. 

Women’s Slalom 1 Visually Impaired Day 1:

  • First- Staci Manella, Guide: Sadie de Baun
  • Second- NAC alum, Danelle Umstead, Guide: Rob Umstead
  • Third- NAC athlete, Madison Baumann, Guide: Hillary Sapp

Women’s Slalom 1 Standing Day 1:

  • First- Ally Kunkel
  • Second- Katrina Schaber
  • Third- Ursula Pueyo Marimon

Women’s Slalom 1 Sitting Day 1:

  • First- Yoshiko Tanaka
  • Second- Brynn Duncan
  • Third- Laurie Squirrell

Women’s Slalom 2 Visually Impaired Day 2:

  • First- NAC athlete, Madison Baumann, Guide: Hillary Sapp

Women’s Slalom 2 Standing Day 2:

  • First- Ally Kunkel
  • Second- Katrina Schaber
  • Third- Ursula Pueyo Marimon 

Women’s Slalom 2 Sitting Day 2:

  • First- Yoshiko Tanaka
  • Second- NAC athlete, Anna Beninati
  • Third- Brynn Duncan

Women’s Super-G Visually Impaired 2:

  • First- NAC Alum, Danelle Umstead and guide, Rob Umstead
  • Second- NAC Athlete, Madison Baumann and guide, Hillary Sapp

Women’s Super-G Standing 2:

  • First- Katrina Schaber
  • Second- Ursula Pueyo Marimon
  • Third- Ally Kunkel

Women Super-G Sitting 2:

  • First- NAC Alum, Stephani Victor
  • Second- Alana Nichols
  • Third- Yoshiko Tanaka

Men’s Slalom Visually Impaired 1 Day 1:

  • First- Kevin Burton and Guide: Brandon Ashby
  • Second- Larry Martin and Guide: Brad Washburn

Men’s Slalom Standing 1 Day 1:

  • First- Masahiko Tokai
  • Second- Connor Hogan
  • Third- Spencer Wood 

Men’s Slalom Sitting 1 Day 1:

  • First- Tyler Walker
  • Second- Nicolas Bisquertt Hudson
  • Third- Todd Morand

Men’s Slalom Visually Impaired 2 Day 2:

  • First- Larry Martin and Guide: Brad Washburn
  • Second- Kevin Burton and Guide: Brandon Ashby

Men’s Slalom Standing 2 Day 2:

  • First- Masahiko Tokai
  • Second- Connor Hogan
  • Third- Spencer Wood

Men’s Slalom Sitting 2 Day 2:

  • First- Tyler Walker
  • Second- Nicolas Bisquertt Hudson
  • Third- Todd Morand

Men’s Super-G Visually Impaired 1:

  • First- Kevin Burton and guide, Brandon Ashby 

Men’s Super-G Standing 1:

  • First- Connor Hogan
  • Second- Tyler Carter
  • Third- NAC Athlete, Andrew Haraghey 

Men’s Super-G Sitting 1:

  • First- Tyler Walker
  • Second- Arly Velasquez
  • Third- Nicolas Bisquertt Hudson

Men’s Super-G Visually Impaired 2:

  • First- Kevin Burton and guide, Brandon Ashby

Men’s Super-G Standing 2:

  • First- Connor Hogan
  • Second- Masahiko Tokai
  • Third- Tyler Carter 

Men’s Super-G Sitting 2:

  • First- Tyler Walker
  • Second- Nicolas Bisquertt Hudson
  • Third- Arly Velasquez

 

 

Show Comments